Fotowoltaika w pigułce

Energia pozyskiwana ze słońca – brzmi intrygująco, prawda? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej pojęciu fotowoltaiki, oraz temu jak to się dzieje, że dzięki energii słonecznej możemy korzystać z energii elektrycznej w naszych domach.

Fotowoltaika (PV) – dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.

Źródło: www.wikipedia.pl

Wiemy już, że fotowoltaika to proces wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Obecnie rozwój fotowoltaiki następuje bardzo dynamicznie. Energia słoneczna może być wykorzystywana do zasilania niewielkich urządzeń przenośnych, takich jak kalkulatory czy zegarki, a także do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody w budynkach mieszkalnych. Każdy z nas może czerpać korzyści z naturalnego odnawialnego źródła energii także do zasilenia swoich urządzeń domowych.

Jak powstaje energia elektryczna ze słońca?

Pozyskanie energii elektrycznej ze słońca to proces składający się z kilku etapów. Podstawowym elementem instalacji są ogniwa fotowoltaiczne. Najprostsze pojedyncze ogniwo generuje napięcie o wartości ok. 0,5 V, dlatego aby móc wytwarzać większą ilość energii łączy się je w moduły fotowoltaiczne. Najczęściej moduł składa się z 54, 60 lub 72 ogniw. Najmniejsze cząstki światła, zwane fotonami, padają na ogniwa, gdzie zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, dzięki któremu energia ze słońca zostaje przekształcona w prąd stały. Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest wafel krzemowy- cienka płytka monokrystalicznego krzemu. Ogniwa są najczęściej produkowane w panelach o powierzchni 0,2 – 1,0 m². Mylone są one często z kolektorami słonecznymi, które odróżniają się tym, że przekształcają energię promieniowania słonecznego w ciepło. Grupa modułów zasilająca jeden falownik tworzy panel fotowoltaiczny, natomiast elementem pozwalającym na zamontowanie paneli na gruncie lub budynku jest konstrukcja montażowa, która jednocześnie ma na celu zapewnić stabilność całego układu.

Jak energia elektryczna trafia do naszych gniazdek?

Prąd powstały w ogniwach zostaje przekazany do falownika, którego zadaniem jest przekształcenie go na prąd zmienny cechujący się parametrami zgodnymi z tymi, które posiadają nasze domowe gniazdka.

Co dzieje się z niewykorzystaną energią?

Licznik dwukierunkowy dokonuje pomiarów dwukierunkowego przepływu prądu tzn. zlicza energię elektryczną wyprodukowaną przez naszą instalację oraz pobraną z sieci energetycznej. Może się zdarzyć, że energii wytworzonej przez naszą domową elektrownię będzie za dużo lub za mało w stosunku do naszego zapotrzebowania. Nadmiar energii nie marnuje się, zostaje przekazany do sieci energetycznej, a my możemy odebrać 80% wyprodukowanej przez nas energii. Jest to związane z systemem opustów dla prosumentów, czyli osób wytwarzających energię na użytek własny. W sytuacji, gdy istniejącego zapotrzebowania nie uda nam się całkowicie pokryć wykorzystując wcześniej wytworzoną i odebraną przez nas energię, pozostała różnica zostaje wyrównana energią z sieci. Jak widać samo działanie jest bardzo proste.

Jak zbudować odpowiednią instalację?

Uzyskanie odpowiedniej mocy instalacji jest niezwykle ważne dla jej prawidłowego funkcjonowania. Na dobór odpowiedniej instalacji ma głównie wpływ wielkość dachu, jego ekspozycja względem słońca, kąt nachylenia dachu, występujące zacienienia. Jeżeli warunki są mniej sprzyjające, np. występuje zacienienie lub dach skierowany jest na wschód lub zachód, to należy dobrać większą moc instalacji, aby pokryła ona określone zapotrzebowanie na energię elektryczną. Taka inwestycja działa jak bardzo dobra lokata w przyszłość. Pozwala uzyskać bardzo duże oszczędności w rachunkach za prąd. Jeśli moc instalacji jest dobrze dobrana może pozwolić na całkowitą rezygnację z wykorzystania energii elektrycznej pochodzącej z konwencjonalnych źródeł. Ponadto przy takich oszczędnościach inwestycja może zwrócić się w ciągu 7-10 lat. Jeśli zwykła instalacja jest możliwa do eksploatacji przez 25 lat, to oznacza że przez prawie 20 lat nie płacimy za prąd. Na szczęście nie musisz wiedzieć jak projektować taką instalację- w GSE zrobimy to dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *