Ile energii zużywają sprzęty gospodarstwa domowego?

To, że korzystamy codziennie z prądu jest dla nas oczywiste. Na ogół nie zwracamy uwagi na to, ile go zużywamy. Na co dzień nie zauważamy, że korzystanie z większości dzisiejszych wygód jest uzależnione od dostawy prądu. Jego brak w przypadku chwilowych utrudnień jakimi zazwyczaj są przerwy techniczne odczuwamy dosyć dotkliwie. Większość z nas podchodzi do tak ważnego aspektu w sposób bezrefleksyjny. Na ogół nie myślimy również o tym, aby go bardziej świadomie używać. Dopiero chwila otrzymania rachunku uświadamia nam ile go zużyliśmy. Jak w praktyce wygląda zużycie prądu przez poszczególne sprzęty gospodarstwa domowego? Co zużywa go najwięcej i co o tym decyduje?

Energia elektryczna prądu elektrycznego to energia, jaką prąd elektryczny przekazuje odbiornikowi wykonującemu pracę lub zmieniającemu ją na inną formę energii. Energię elektryczną przepływającą lub pobieraną przez urządzenie określa iloczyn natężenia prądu płynącego przez odbiornik, napięcia na odbiorniku i czasu przepływu prądu przez odbiornik. Zużycie energii elektrycznej w technice mierzone jest w kilowatogodzinach [kWh]. Urządzeniem do pomiaru zużycia energii elektrycznej jest licznik energii elektrycznej. Energię zużytą przez urządzenie oblicza się mnożąc jego moc przez czas jego pracy. Moc jest wyrażana w kilowatach (kW) lub w watach (W), a 1 kW = 1000 W. Przykładowo, jeśli czajnik zasilany napięciem 230 woltów, pobiera prąd o natężeniu 10 amperów, to jego moc wynosi 2300 W. Im większa jest moc urządzenia, tym więcej zużywa energii elektrycznej w jednostce czasu. Moc, jaką urządzenie pobiera podczas swojej pracy, jest podawana przez producenta w instrukcji obsługi (dane techniczne), na tabliczce znamionowej lub etykiecie energetycznej urządzeń (moc znamionowa).

Źródło: www.wikipedia.pl

Aby sobie to dokładnie zobrazować użyjemy terminu kilowatogodzina.  Kilowatogodzina jest jednostką pracy, energii oraz ciepła. Jest to przeliczenia zużycia prądu przez dane urządzenie w ciągu jednej pełnej godziny. Taki pomiar jest dla każdego bardzo czytelny. Jedna kilowatogodzina odpowiada bowiem ilości energii jaka zostanie zużyta przez podstawowe urządzenie o mocy 1000 watów. Cena jednego kW to około 0,55 zł.

Sprzęty których używasz, nawet w stanie spoczynku, zużywają prąd. A gdy pracują zużywają go naprawdę bardzo dużo… A co wpływa na cenę prądu? Dlaczego stale drożeje? Polska jest niestety najbardziej emisyjnym Krajem dwutlenku węgla w całej Europie. To sprawia, że jesteśmy szczególnie narażeni na podwyżki cen energii. Ich przyczyną jest ciągle rosnąca cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Na początku 2018 roku stawka za tonę CO2 oscylowała w granicach 5 euro, a już pod koniec tego samego roku było to 25 euro za tonę! Później, po kwietniowym szczycie 2019 roku, maj i większość czerwca były okresem powolnego spadku cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Sytuacja jednak diametralnie zmieniła się w lipcu 2019 roku, kiedy to nastąpiły mocne wzrosty cen uprawnień do emisji CO2, które zbliżają się do granicy 30 euro za tonę. Co jest fatalną informacją. Następnym „winowajcą” wzrostu cen prądu w 2019 roku jest drożejący węgiel, stanowiący podstawę polskiej energetyki (aż 80 procent energii jest wytwarzana właśnie z tego naturalnego surowca). Wpływ na wysokość jego cen ma to, że znacznie mniej produkują go obecnie kraje skandynawskie, co spowodowane jest upałami i suszą, które nawiedziły ten obszar. Drożejący prąd jest tendencją nie tylko na polskim rynku, ale również w całej Europie. Taniej nie będzie, chyba, że już teraz zainwestujemy w odnawialne źródła energii, aby zacząć oszczędzać.

Który sprzęt potrzebuje najwięcej prądu?

1. Lodówka z zamrażarką – 2277,6 kWh/rok = 1275,45 zł/rok
2. Bojler elektryczny 200 litrów – 2190 kWh/rok = 1226,40 zł/rok
3. Kuchenka elektryczna (ceramiczna) – 1460 kWh/rok = 817,6 zł/rok
4. Kuchenka indukcyjna – 1095 kWh/rok = 613,2 zł/rok
5. Oświetlenie tradycyjne – 1051,2 kWh/rok = 588,67 zł/rok
6. Zmywarka – 374,4 kWh/rok = 209,66 zł/rok
7. Czajnik elektryczny – 292 kWh/rok i koszt = 163,52 zł/rok
8. Komputer stacjonarny z monitorem – 277,4 kWh/rok = 155,34 zł/rok
9. Telewizor + kino domowe – 247,02 kWh/rok = 138,33 zł/rok
10. Telewizor z dekoderem – 236,52 kWh/rok = 132,48/rok
11. Oświetlenie energooszczędne – 210,24 kWh/rok = 117,73 zł/rok
12. Telewizor – 197,10 kWh/rok = 110,38 zł/rok
13. Odkurzacz – 176,8 kWh/rok = 99 zł/rok
14. Piekarnik – 148,54 kWh/rok = 83,18 zł/rok
15. Pralka – 109,2 kWh/rok = 61,15 zł/rok
16. Żelazko – 103,83 kWh/rok = 58,14 zł/rok
17. Laptop – 87,6 kWh/rok = 49,1 zł/rok
18. Kuchenka mikrofalowa – 24,96 kWh/rok = 13,97 zł/rok

Źródło: Ranking sporządzony przez portal www.enerad.pl

Aby zacząć oszczędzać na energii warto zainwestować w fotowoltaikę i przestać martwić się o rachunki za prąd. Taka inwestycja to krok na przód. Panele fotowoltaiczne to urządzenia dostarczające energię z odnawialnego źródła energii jakim jest energia słoneczna.

Ogniwa fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w prąd elektryczny. Instalacja podłączona do sieci energetycznej (co jest bezpłatne) sprawia, że oddane nadwyżki energii można odebrać zimą i w nocy. Postęp techniczny i spadające ceny sprawiają, że taka inwestycja jest bardziej opłacalna niż kiedykolwiek wcześniej.

Jeśli jesteś zainteresowany obniżeniem swoich rachunków za prąd skontaktuj się z nami. Po zebraniu wszystkich potrzebnych informacji (takich jak lokalizacja instalacji czy Twoje zapotrzebowanie na energię) przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę oraz szacunki przyszłych oszczędności, a także zaproponujemy odpowiedni dla Ciebie projekt instalacji fotowoltaicznej. Uwzględnimy Twoje indywidualne potrzeby. W umówionym wcześniej czasie bezpiecznie dostarczymy zestaw w wyznaczone miejsce a jeden z naszych zaufanych, certyfikowanych instalatorów sprawnie i fachowo wykona jego montaż.  Usługa montażu jest bezpłatna. Zapewnimy również 25 letnia gwarancję na panele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *