Co składa się na nasz rachunek za prąd?

Analiza rachunku za energię elektryczną może sprawić nie lada kłopot – niezrozumiałe pozycje, kwoty i rozbudowane tabele składają się w jedno – kwotę do zapłaty. Ale czy zastanawiałeś się, za co konkretnie płacisz, albo jak zmieni się Twój rachunek za prąd po założeniu instalacji fotowoltaicznej?

Z czego składa się rachunek za prąd?

Jeśli przyjrzeć się poszczególnym blankietom płatności są proste i czytelne. Mamy zapłacić w danym miesiącu daną kwotę na podane konto. Jednak kiedy chcemy dociekliwiej sprawdzić, za co tak naprawdę płacimy zaczynają się schody. Przeciętny człowiek kiedy spojrzy na fakturę za prąd niewiele z niej rozumie. A większości z nas, nie chce się wnikać co tak naprawdę wchodzi w skład całej sumy jaką musimy zapłacić. Szkoda na to życia i swojego cennego czasu.

Wszystko przez to, że w Polsce obowiązuje konkretny schemat naliczania opłaty za prąd. Jest on jednakowy w każdym zakątku kraju, bez względu na ostatecznego dostawcę. Swój rachunek możesz więc podzielić na:

  • Opłatę za zużytą energię
  • Opłatę za dystrybucję

Pierwsza pozycja nie kryje żadnych tajemnic – płacisz za liczbę zużytych kilowatogodzin energii. Dostawca daje Ci również możliwość porównania zużycia z poprzednim okresem – wystarczy, że policzysz, ile kWh zużyłeś dwa miesiące wcześniej, a już wiesz, że trzeba dzieciom zrobić wykład o szkodliwości długiego przesiadywania przed telewizorem.

W przypadku opłat za dystrybucję – jest już bardzo różnie i naprawdę można się w tym pogubić. Opłaty właściwie dowolnie (w granicach dozwolonych przez Urząd Regulacji Energetyki) może ustalać dostawca energii.

A oto kilka pojęć które możesz zauważyć na swoim rachunku:

Opłata za energię czynną

Jest to opłata za energię rzeczywiście zużytą w danym przedziale czasowym. Stawka za energię czynną ustalana jest indywidualnie dla poszczególnych klientów. Do wyliczenia stawki dystrybutor energii bierze pod uwagę ilość zużywanej energii z wcześniejszych okresów rozliczeniowych, miejsce dostarczania prądu oraz inne indywidualne kryteria, których do końca nie chce zdradzać. To właśnie ten składnik rachunku najczęściej różni się w zależności od dostawcy energii.

Opłata OZE

Jest to opłata, ze składek której kupowany jest prąd ze źródeł odnawialnych. W 2018 i 2019 roku wyniosła ona 0 zł. Wynika to głównie z tego iż w latach poprzednich zebrane pieniądze z tego składniki rachunku wystarczyły na zakup energii z odnawialnych źródeł energii. W ciągu 2 lat nie przybyło odnawialnych źródeł energii na tyle żeby było trzeba znów wprowadzić tą opłatę. Dlatego nadal wynosi 0 zł.

Opłata jakościowa opłata systemowa

Jest to składka za korzystanie z krajowego systemu elektroenergetycznego. Pieniądze z tej składki idą do operatora systemu przesyłowego. Dba on o odpowiednią konserwację linii przesyłowych aby zapewnić nieprzerwane dostawy prądu. Czyli inaczej mówiąc dzięki jego usługom mamy dobrą jakość przesyłu i nie mamy przerw w dostawach prądu.

Opłata sieciowa zmienna

Opłata sieciowa zmienna wpływa już znacząco na wysokość rachunków za prąd. Stanowi ona około 40 % całej kwoty rachunku. Czyli po opłacie za energię czynną największa składka idzie właśnie na opłatę sieciową zmienną. Dokładnie jest to opłata za dystrybucje energii elektrycznej do naszych domów. Jak wiemy na liniach elektroenergetycznych są straty, więc opłata ta pozwala pokrywać te straty spowodowane przesyłem. A dlatego że w Polsce linie są zazwyczaj przestarzałe opłata ta jest druga pod względem wielkości do zapłaty na naszym rachunku. Po prostu płacimy za starty prądu spowodowane przestarzałymi liniami transformatorami oraz innymi elementami infrastruktury elektroenergetycznej w Polsce.

Opłata kogeneracyjna

Opłata kogeneracyjna to zaledwie 0,28% całego rachunku. Więc jak widzimy znacząco nie wpływa na utratę naszych pieniędzy. Jest to opłata za ekologiczny sposób wykorzystania energii, która jest wytwarzana w elektrowniach. Podczas wytwarzania prądu w Polskich elektrowniach węglowych wytwarza się też duża ilość ciepła. Ciepło to zaczęto wykorzystywać do podgrzewania wody w okolicznych miejscowościach położonych w pobliżu elektrowni.

W związku z tym każdy z nas dorzuca się aby wytworzyć infrastrukturę, która pozwoli wykorzystać ciepło z elektrowni do innych zastosowań. Wobec czego elektrownie są bardziej energooszczędne nie marnując wytwarzanego przez siebie ciepła Jest to opłata, która pojawiła się na naszych rachunkach dopiero od 2019 roku.

Opłata stała stawki sieciowej

Jest to opłata, która pokrywa koszty rozwoju i modernizacji infrastruktury sieci elektroenergetycznej. Jest stałą i jej wysokość uzależniona jest od rejonu, który dostarcza nam prąd. Stawki dla poszczególnych rejonów znajdziecie wyżej w taryfie PGE. Jest ona również uzależniona od tego ile faz mamy podłączone do domu. W przypadku 1 fazy zapłacimy mniej a w przypadku 3 faz więcej.

Opłata handlowa

Opłata handlowa jest to nic innego jak wszystkie opłaty związane z wystawieniem faktury wysyłaniem ich do klienta i całą obsługą handlową.

Opłata abonamentowa

Jest to opłata za konserwację i odczyt naszych liczników. Dziś w dobie liczników radiowych mało zostało już inkasentów sczytujących liczniki. Jednak nadal istnieją, chodzą spisują liczniki i to z tej składki płacimy im pensje. Z tej składki również idą pieniądze na wymianę liczników na radiowe..

Opłata przejściowa

Jest to opłata za wcześniejsze zerwanie kontraktów długoterminowych z elektrowniami. W 2009 roku zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej kontrakty na zakup energii z Polskich Sieci Elektroenergetycznych zostały zerwane. Od tej pory wprowadzono opłatę przejściową. Ma ona załagodzić skutki zerwania kontraktów i według wyliczeń powinna być zniesiona w 2027 roku.


Jak widać tych opłat jest bardzo dużo. Zatem zalety fotowoltaiki są niepodważalne, szczególnie jeśli weźmiesz pod uwagę wysokość dotychczasowych rachunków za prąd i gdy już wiesz za co tak naprawdę płacisz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *