Kilka ciekawostek na temat fotowoltaiki

Temat fotowoltaiki nieustannie zyskuje na popularności i to zarówno w naszym kraju, jak i na całym świecie. O tym, że inwestycja w panele fotowoltaiczne może okazać się niezwykle atrakcyjna dla naszego portfela, wie chyba każdy. A czego o panelach fotowoltaicznych nie wiemy? Poznaj kilka ciekawostek o fotowoltaice, o których zapewne nie miałeś dotąd pojęcia! To zarazem ciekawe a również pouczające.

1. Panele fotowoltaiczne generują energię w pochmurne dni

Przy częściowym zachmurzeniu ich efektywność wynosi od 50 do 60%, zaś przy całkowitym około 10-20%. Obawiasz się, że w pochmurne dni może zabraknąć Ci energii do zasilenia Twoich domowych urządzeń? Bez obaw! Jeśli jesteś podłączony do sieci energetycznej, możesz odebrać nadwyżki energii, które Twoja instalacja wyprodukowała w słoneczne dni!

2. Brudne panele fotowoltaiczne produkują nawet do 8% mniej energii!

W efekcie zabrudzenia sprawność Twojej instalacji może spaść od 6 do nawet 8%. Jednak w większości przypadków nie musisz się martwić o mycie paneli. Ich odpowiednie nachylenia sprawia, że deszcz oczyści je za Ciebie! Wyjątek stanowią mocniejsze zabrudzenia, dlatego warto choć raz w roku umyć panele przy użyciu czystej wody.

3. Panele fotowoltaiczne pokrywające 0,3% powierzchni planety zaspokoiłyby potrzeby energetyczne całego świata!

0,3% powierzchni Ziemi to obszar odpowiadający terytorium Szwecji. Widzisz jak niewiele trzeba, aby dostarczyć energię elektryczną do każdego gospodarstwa domowego na świecie? Średnia moc promieniowania słonecznego, która dociera do powierzchni Ziemi, to w skali roku ponad 10 tysięcy razy więcej niż wynosi światowa konsumpcja energii.

4. Trwają prace nad kolorowymi panelami fotowoltaicznymi

Jak się okazuje, nie każdemu pasują granatowe panele na czerwonym dachu. Dlatego trwają prace nad stworzeniem paneli, które mają być dostępne praktycznie w każdym kolorze. A jaki kolor wybrałbyś dla siebie?

5. W ciągu godziny do Ziemi dociera wystarczająca ilość promieni słonecznych, aby zaspokoić potrzeby energetyczne planety przez cały rok

To wydaje się nieraalne, a jest prawdziwe, jak wiele energii jeszcze możemy wykorzystać za pomocą słońca.

6. Indonezyjska Pertamina rozpoczęła budowę wieżowca o imponujących rozmiarach (99 pięter) w Jakarcie dokładnie rok temu. Wieżowiec będzie produkować tyle energii, ile sam zużywa!

Jest to pierwsza takiej wielkości budowla na świecie, w której głównym wyznacznikiem  projektu było generowanie energii w sposób odnawialny. Architektura budynku jest ściśle związana z lokalizacją – przepuszcza tylko niezbędne promieniowanie słoneczne do środka pozwalając na gromadzenie reszty energii z Słońca.

7. W San Luis Obispo County w amerykańskim stanie Kalifornia znajduje się największa na świecie elektrownia tzw. park solarny, liczący 550 MWp mocy

Budowa farmy trwała od 2011 do 2014 roku i kosztowała 2,4 miliardy dolarów!

8. Najmniejszy samochód świata o napędzie solarnym – ma wymiary rodem z King Size’u: 3, 3×2, 2×1, 4 cm

I naprawdę jeździ! Konkretnie na prąd – po przetworzeniu, oczywiście, energii ze światła słonecznego. Niepotrzebne mu żadne dodatkowe zasilanie – ogniwo fotowoltaiczne w zupełności wystarczy. Spytacie: po co komu taki gadżet? Chociażby po to, by przekonać dzieci i niedowiarków, że warto ciągle iść w stronę słońca.

9. Fotowoltaika ma Polskie korzenie

Jan Czochralski opracował działanie fotowoltaiki, niestety nie doczekał szerokiego zastosowania swojej technologii w przemyśle. Zmarł w 1953 roku, a pierwsze moduły fotowoltaiczne zostały zbudowane rok później.

10. Na świecie rośnie zainteresowanie pływającymi farmami fotowoltaicznymi

Co ciekawe w Polsce jeszcze nikt nie wpadł na taki pomysł aby wdrożyć w życie takie możliwości.

Dziś już prawie każdy z nas może pozwolić sobie na inwestycję w odnawialną energię, tym bardziej, że na rynku dostępne są różne formy jej finansowania. A Ty czego jeszcze nie wiesz o fotowoltaice?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *