Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Chociaż mamy środek lata i o zimie nikt nie myśli warto już zastanowić się jak czyścić panele fotowoltaiczne i kiedy właściwie jest na to najlepsza pora? Nasi klienci często pytają nas o to, jak dbać o czystość paneli PV oraz jak utrzymywać ich wysoką wydajność w okresie zimowym, kiedy zalega śnieg. Poniższy artykuł wyjaśnia jak odpowiednio czyścić i konserwować panele fotowoltaiczne. Jak to zrobić, aby zwiększyć ich wydajność i nie zniszczyć inwestycji?

W większości przypadków panele fotowoltaiczne nie wymagają pielęgnacji. Główne zabrudzenia to kurz i zanieczyszczenia, z którymi bez problemu radzą sobie deszcze sezonowe. Do walki z cięższymi zabrudzeniami spowodowanymi np. przez ptactwo można w prosty sposób poradzić sobie przy pomocy węża ogrodowego, lub używając gąbki i wody z mydłem. W okresach, gdy często występują opady deszczu nie musisz myć paneli fotowoltaicznych. Mycie dwa razy w roku powinno wystarczyć. Najlepiej pierwszy raz na wiosnę ponieważ najwięcej osadów powstaje zimą – oprócz kurzu i zanieczyszczeń z powietrza należy liczyć się jeszcze z jednym źródłem brudu: śniegiem. Wraz z jego topnieniem powstają nowe zabrudzenia, które mogą gromadzić się w dolnej części modułów. Dlatego najlepszą porą na mycie paneli jest wiosna. Musimy pamiętać, że panele należy czyścić wczesnym rankiem bądź późnym popołudniem. Nigdy nie powinniśmy myć paneli w południe, gdyż grozi to ich uszkodzeniem i ryzykiem szoku termicznego. Drugi raz to lato, kiedy kurz szybciej unosi się w ciepłym letnim powietrzu, a opadów nie ma aż tak dużo.

Czy mycie paneli PV jest bezpiecznie?

Na szczęście panele słoneczne są łatwe do czyszczenia i jeżeli dostęp do nich nie jest utrudniony, to możesz oczyścić je sam. Samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych nie jest jednak zalecane, bo bez profesjonalnego środka czyszczącego Twoja praca może zostać wykonana niedokładnie, a także ze względu na istniejące ryzyko wypadku. Poza tym, można również skorzystać z usług specjalistycznej firmy zajmującej się oczyszczaniem ogniw fotowoltaicznych.

O czym należy pamiętać podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych?

  1. Nie myj paneli w środku dnia. Aby nie zniszczyć paneli, należy poczekać aż ostygną.
  2. Nie używaj szorstkich bądź innych podobnych produktów mogących porysować panele.
  3. Nie próbuj wchodzić na dach bez odpowiednich zabezpieczeń w celu czyszczenia modułów fotowoltaicznych.
  4. Nie używaj detergentów – może zajść reakcja z materiałami użytymi do budowy paneli, co spowoduje ich zniszczenie.
  5. Nie korzystaj z myjek ciśnieniowych – mogłoby to zniszczyć uszczelniający silikon między szybą a ramą modułu i spowodować wygenerowanie prądów upływu.
  6. Staraj się cyklicznie myć panele, 1-2 razy w roku. Zwiększy to uzysk energetyczny z całej instalacji fotowoltaicznej.
  7. Używaj wody z mydłem, lub samej wody.

W porównaniu do idealnego stanu instalacji fotowoltaicznej, zanieczyszczone panele uzyskują o 5 % mniejszą moc. Pamiętajmy, że deszcze spowodują powrót ogniw fotowoltaicznych do pracy przed zabrudzeniem.

A co z opadami śniegu?

W polskich warunkach klimatycznych nie ma potrzeby stosowania szczególnych zabezpieczeń – w zupełności wystarczy umieszczenie paneli pod kątem od 30° do 45°, co umożliwi swobodne zsuwanie się warstwy białego puchu. Jeśli jednak dom znajduje się w strefie objętej obfitymi opadami śniegu, wówczas można rozważyć nachylenie paneli pod kątem nawet 60° – dodatkowo wpłynie to bardzo pozytywnie na wydajność ogniw.

Czyste panele to czysta energia ze słońca.

Dzięki regularnej i prawidłowej pielęgnacji:

  • zwiększysz wydajność paneli fotowoltaicznych (czysta powierzchnia modułów będzie mogła przetwarzać więcej promieniowania słonecznego),
  • zapobiegniesz uszkodzeniom instalacji (powierzchnia będzie wolna od zalegających zanieczyszczeń).

W ten sposób w pełni wykorzystasz potencjał paneli fotowoltaicznych w swoim domu. W ciepłych i słonecznych miesiącach instalacja fotowoltaiczna dostarczy energię elektryczną do wszystkich urządzeń w budynku. Nadwyżka energii trafi natomiast do sieci elektroenergetycznej, z której w okresach przejściowych i sezonie zimowym za każdą oddaną 1 kWh odbierzesz za darmo 0,8 kWh lub 0,7 kWh energii (zależnie od mocy szczytowej instalacji fotowoltaicznej).

To jasne jak słońce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *