Dach czy grunt przy montażu fotowoltaiki

Coraz więcej Polaków decyduje się na instalację fotowoltaiczną. Nie tylko ze względu na mode bycia eco, ale również na świadomość dużych oszczędności wynikających z posiadania fotowoltaiki. Liczba takich instalacji, z roku na rok, systematycznie rośnie i trudno się temu dziwić. Zwykle, nim zamontujemy taki system u siebie, zadajemy sobie cały szereg pytań na polu szczegółów technicznych i strukturalnych. Wśród nich pojawia się także bardzo istotne zagadnienie. Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne? Na dachu czy może na gruncie? Jest to wszakże montaż na lata i wszystko trzeba dokładnie zaplanować.

Fotowoltaika w skrócie

Fotowoltaika to dziedzina polegająca na wykorzystywaniu potencjału pochodzącego z naszej najbliższej gwiazdy czyli słońca . Słońce nie emituje prądu jako takiego, ale w bardzo szczodry sposób obdarza naszą planetę światłem o potężnej mocy. Łatwo można taką energię wykorzystać stosując fotowoltaikę. Przy dzisiejszej technologii owe światło jesteśmy zdolni przetworzyć na energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna składa się z ogniw wyłapujących słoneczne światło oraz podpiętego pod nie falownika przetwarzającego jego energię na prąd- taki sam jaki płynie w naszych gniazdkach. Dodatkowo warto wspomnieć o ekologicznym wymiarze tego rozwiązania. Dzięki instalacji fotowoltaicznej zmniejszamy emisję dwutlenku węgla. Nie korzystamy bowiem z tradycyjnej elektrowni węglowej. Nasze przyszłe pokolenia będą nam wdzięczne jeżeli już teraz większość z nas zdecyduje się na korzystanie z fotowoltaiki.

Montaż paneli. Ale gdzie?

Kiedy idea zastosowania paneli fotowoltaicznych w obrębie naszego gospodarstwa domowego jawi się nam jako rozwiązanie konkretne, a realizacja planu powoli zaczyna być wcielana w życie, jedno z podstawowych pytań zwykle wiąże się z lokalizacją owego systemu. Co będzie lepsze. Które rozwiązanie ma więcej zalet niż wad. Zastanawiamy się, czy lepsze będzie umiejscowienie ich na dachu czy na działce obok domu. Przy montażach gruntowych stosuje się specjalne stelaże, tak by umożliwić idealny kąt nachylenia i zoptymalizować położenie instalacji względem nasłonecznienia. Nie da się umiejscowić ogniw bezpośrednio na gruncie. Istnieje też inne rozwiązanie, stosowane w sytuacjach, gdy np. dach jest zbyt zacieniony, a na działce nie ma miejsca. Panele montuje się, pod odpowiednim kątem, na ścianie budynku. Takie rozwiązanie jest jednak dość rzadkie. Najczęściej system montuje się na wyżej wspomnianym dachu lub na działce.

Fotowoltaika na gruncie

Panele słoneczne montowane na gruncie możemy zamontować gdziekolwiek na naszej posesji. W części przypadków może się okazać, że powierzchnia dostępna na gruncie będzie większa niż ta dostępna na dachu. To z kolei przekłada się na większy uzysk energetyczny i gwarantuje większe oszczędności. Z drugiej zaś strony, instalacja taka ingeruje w naszą przestrzeń mieszkalną, może zaburzać jej estetykę i w porównaniu do instalacji na dachu, zajmuje jednak większą powierzchnię (panele muszą zostać ułożone w taki sposób, aby nie zacieniały się wzajemnie). Argumentem przeciwko takiej instalacji jest również ryzyko zacienienia powierzchni paneli słonecznych, zarówno przez obiekty istniejące jak i takie, które mogą pojawić się w ich pobliżu w przyszłości (np. nowe budynki). Przy projektowaniu fotowoltaiki na gruncie musimy zabrać pod uwagę rodzaj gleby, w której umieścimy stelaże. Pamiętajmy, że niezwykle ważnym jest solidne i trwałe zamontowanie konstrukcji wspornej – w innym przypadku istnieje możliwość przewrócenia się stelaży i uszkodzenia paneli.

Fotowoltaika na dachu

Panele słoneczne montowane na dachu oczywiście wykorzystują miejsce znajdujące się na naszym dachu, tak więc nie ingerują w naszą przestrzeń mieszkalną. Minusem takiej instalacji jest jednak to, że wymaga ona od nas, w mniejszym lub większym stopniu, dostosowania się do konstrukcji dachu oraz jego pochyłu. Wszelkie dodatkowe załamania tej powierzchni zmuszają nas do wykorzystania droższych konstrukcji wspornych. Najważniejszym czynnikiem, które musimy wziąć pod uwagę, jest ułożenie dachu względem kierunków świata oraz jego konstrukcja (ilość spadów, ich nachylenie, lukarny itp.). Najlepiej, gdy fotowoltaika na dachu jest zamontowana po stronie południowej o nachyleniu równym 40°. Jest to optymalne ułożenie paneli i zależy od takich czynników jak położenie geograficzne. Właśnie dlatego wykonuje się audyt, dzięki któremu ustalimy najlepsze warunki dla przyszłej instalacji. Pod uwagę zabrać należy również ułożenie kominów, wywietrzników i innych elementów wystających, które mogą przysłonić panele fotowoltaiczne. Zacienione ogniwa charakteryzują się mniejszą wydajnością, która w najgorszym wypadku może spaść nawet do zera! Widzimy więc, że przy projektowaniu fotowoltaiki na dachu musimy być niezwykle ostrożni i dokładni. Należy również patrzeć w przyszłość – jeżeli przy budynku znajdują się drzewa, upewnijmy się, że nie będą one niedługo rzucać cień na panele.

Jakie czynniki powinniśmy wziąć pod uwagę?

1. Nasłonecznienie terenu

Dobrze jest wybrać opcję zwyczajnie optymalną nie tylko dla fotowoltaiki, ale również dla nas. Bardzo mała działka, na środku której umieścimy centralnie system to nie jest dobre połączenie. W takim razie może dach? Oba rozwiązania mają, rzecz jasna, plusy i minusy. W ogólnym rozrachunku najważniejszy będzie jednak kompromis pomiędzy naszą wygodą, a ekspozycją na słońce. Nasłonecznienie w Polsce sprzyja inwestycjom w fotowoltaikę, gdyż roczna suma nasłonecznienia w naszym kraju wynosi średnio 990 kWh/m2. Najbardziej nasłonecznione miesiące to czerwiec, lipiec, sierpień – gdzie uzyskujemy około 43% rocznego promieniowania. Szacuje się, że w półroczu letnim uzyskiwane jest około 77% rocznej energii promieniowania, a w półroczu zimowym (od października do kwietnia) – 23%.

2. Zacienienie terenu

Wobec powyższego nie umieścimy paneli pod drzewami, dlatego odpowiednie nasłonecznienie i brak cienia muszą być brane pod uwagę w każdym przypadku. Jeśli działka jest nasłoneczniona, a nad samym budynkiem wiszą gałęzie – instalacja dachowa jest bezzasadna. Jeśli drzewa są wszędzie, ale nie tuż obok domu – odpowiedź nasuwa się sama. Zostaje tylko montaż na gruncie. Dlaczego to ma taki duży wpływ na fotowoltaikę? Zacienienie paneli fotowoltaicznych bardzo negatywnie wpływa na wydajność całej instalacji fotowoltaicznej. Stwierdzenie, że cień to największy wróg fotowoltaiki (i do tego często niedoceniany) jest jak najbardziej prawdziwe. Żeby zobrazować jego skalę, damy tutaj prosty przykład, że zaledwie 3% zacienienia instalacji może spowodować spadek jej mocy o 25%. Poza aspektami technicznymi właśnie zacienienie jest tym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji.

3. Estetyka

Mało kto bierze ten aspekt pod uwagę, ale istotną sprawą jest również to, czy panele nam przeszkadzają wizualnie, czy nie. Niektórzy klienci są dumni z nowoczesnego rozwiązania i chcą by było je widać z daleka. Inni wolą bardziej dyskretne rozwiązania. Tu można polemizować, bo każdemu podoba się inne rozwiązania i w zależności od upodobań, takie może zostać wybrane.

4. Rodzaj dachu oraz jego pochylenie

Nie na każdym dachu da się zamontować panele. I nie chodzi o to, czy dach jest spadzisty, czy nie. Wszak na kompletnie płaskim można zastosować stelaż podobny do gruntowego. Ważna jest przede wszystkim strona świata. Montowanie systemu od północy nie ma sensu. Jeśli zatem dach ma większość dachu skierowanego na północ montaż paneli na nim nie ma żadnego sensu, w takim przypadku pozostaje nam tylko wybór gruntu.

5. Wygoda czyszczenia

Jedynym minusem instalacji dachowej jest trudniejsza dostępność do niej. Panele umieszczone bezpośrednio na gruncie można łatwo przeglądać i konserwować. Z drugiej jednak strony, przez zasadniczą część roku deszcze załatwiają sprawę za nas. Paneli nie myjemy tak często jak podłogi w domu. Zatem w tym przypadku wybór paneli na dachu, jeśli działka jest mała jest najlepszym rozwiązaniem.

Panele fotowoltaiczne na dachu – zalety

Jeśli mamy skośny dach odpowiednio ułożony względem słońca lub z jakiś przyczyn decydujemy się na montaż na płaskim dachu, do zalet takiego rozwiązania z pewnością będą należeć:

  • Wydajność instalacji – jeśli wszystko jest odpowiednio ustawione wówczas wydajność systemu będzie zauważalna.
  • Brak mocnej ingerencji w przestrzeń dookoła domu – o panelach dachowych możemy, przez większość czasu, zapomnieć. Instalacja na działce będzie zawsze bardziej widoczna.
  • Koszt instalacji – w przypadku dachu skośnego jest nieco tańsza w przypadku dachu skośnego, nie wymaga dodatkowych rusztowań, etc.
  • Mniejsze ryzyko kradzieży.

Panele fotowoltaiczne na gruncie – zalety

Jeśli nasz dach należy do beznadziejnych w kontekście ewentualnego montażu, wówczas nie mamy wyjścia i musimy zdecydować się na instalację działkową. Ma jednak ona konkretne zalety.

  • Łatwy dostęp – dla osób, które lubią mieć wszystko nieustannie pod kontrolą.
  • Możliwość dowolnego ustawienia – dla osób, które lubią mieć poczucie, że lepiej już się nie da.
  • Lepsza wentylacja niż w przypadku montażu na dachu.
  • Mozliwość optymalizacji położenia względem słońca.

Istnieje też inny aspekt. Jeśli posiadamy działkę nieco większą i czujemy, że spora jej część bezsensownie się marnuje – koniecznie wykorzystajmy ten fragment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *