Najczęściej popełniane błędy przy montażu fotowoltaiki

Rynek instalacji fotowoltaicznej w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Tych instalacji powstaje 1000-2000 każdego miesiąca. Ta liczba będzie stale rosnąć. Energia słoneczna to już nie jest przyszłość – to jest coś co się w tej chwili już dzieje. Dotychczas największy rozwój instalacji fotowoltaicznych w Polsce dotyczył raczej gospodarstw domowych. Kolejne instalacje rosną jak grzyby po deszczu. Podróżując po Polsce, można zauważyć, że ekologia jest teraz bardzo modna. Coraz więcej firm również inwestuje w odnawialne źródła energii. Różni przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać w fotowoltaice większą szansę na oszczędności. Wpływa to również bardzo pozytywnie na wizerunek firmy.

Moda na fotowoltaikę

Można przyjąć, że rynek fotowoltaiki otworzył się w Polsce w 2016 roku poprzez ustawę prosumencką. Ponadto, do 2021 roku Polska musi produkować 15% energii z odnawialnych źródeł, a w tym momencie jest to ok. 12% i jest mało prawdopodobne, że osiągniemy zakładany współczynnik. Za tym pójdą, niestety, kary za emisję dwutlenku węgla nałożone przez Unię Europejską. Rząd w związku z tym ułatwia firmom i osobom fizycznym inwestycję w fotowoltaikę poprzez różnego typu dotacje, dotowane kredyty czy odliczenia. Przykładowo, dla firm, do listopada ubiegłego roku nadprodukcja energii, której firma nie wykorzystała odsprzedawana była do zakładu energetycznego za kilkanaście groszy, a musiano ją odkupić kilka razy drożej. Obecnie energia produkowana ze słońca jest wykorzystywana na bieżące potrzeby domu czy firmy, a nadprodukcja jest wysyłana do sieci zakładu energetycznego. Wówczas przedsiębiorca, bądź osoba fizyczna, może w ciągu kolejnego roku odebrać taką nadprodukcję. To bardzo duża korzyść sprzyjająca rozwojowi inwestycji.

Korzyści płynące z inwestycji

Korzyści płynące z montażu instalacji fotowoltaicznej to przede wszystkim odnawialne i bezemisyjne źródło energii w domu, które oszczędza duże pieniądze. Rachunki za prąd to jedno z większych obciążeń każdego budżetu. Dzięki panelom fotowoltaicznym można to zmienić. Średnio instalacja zwraca się w ciągu 5-7 lat, ale realne korzyści zauważyć można niemal od razu. Po okresie zwrotu z inwestycji ponosi się tylko stałą opłatę za utrzymanie łączą z elektrownią. Gwarancja na panele fotowoltaiczne wynosi 25 lat, a sama usługa zapewnia długi czas korzystania z darmowego prądu. Dodatkowa zaletą będzie niezależność i pewność, że wzrost cen prądu nas nie dotyczy.

Najczęstsze błędy popełniane przy montażu paneli fotowoltaicznych

Dobór instalacji

Najczęstszym przelicznikiem branym pod uwagę jest roczne zużycie prądu plus 15-20% przewymiarowania jeżeli chcemy zejść z rachunkami do ok. 15 zł miesięcznie. Po co nam te 15-20% przewymiarowania? Jest to niezbędny przelicznik pozwalający zapobiec sytuacji, że panele nie pokryją całego naszego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Poziom zacienienia

Zacienia i przeszkody stojące przed budynkiem oraz spowodowane kominami czy innymi elementami domu. Cień padający na instalację, w zależności od obszaru jaki zajmuje może znacznie przyczynić się do zmniejszenia wydajności działania instalacji zamontowanej na naszym dachu, lub gruncie. Dlatego przy wędrującym cieniu, jak np. komin sąsiada, bardzo ważny jest odpowiedni dobór sprzętu. Są falowniki i systemy, które pozwalają działać instalacji fotowoltaicznej z cieniem, ale są też falowniki, dla których cień jest bardzo dużą przeszkodą i gdzie wydajność instalacji spadnie nawet o 30-40%.

Kąt nachylenia paneli

Optymalny kąt nachylenia, to w Polsce 35 stopni. Natomiast przy dachach płaskich istnieje dość duże ryzyko przy takim kącie, ponieważ albo nam się zrobi bardzo duża czapa śniegu, która będzie dużo ważyła w okresie zimowym lub ze względu na wiatry wiejące z prędkościami ok. 100km/h i niebezpieczeństwo że ta instalacja nam “odfrunie”. Dlatego przy dachach płaskich najlepszy będzie kąt 15 stopni przy dachach płaskich. To najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie, które zadowoli każdego użytkownika.

Dobór instalacji do powierzchni dachu

Jeżeli powierzchnia dachu jest ograniczona i nieduża, to od razu należy przyjąć, montaż paneli o większej wydajności. Jest tez inne rozwiązanie, montaż większych paneli 2-metrowych. Powodem jest to, że mają większą moc z podobnej powierzchni. W przypadku grzania wody w gospodarstwie w którym są montowane panele, szacuje się że na jedną osobę dodatkowo trzeba dołożyć około 0,5 kW, ok. 1 kWp na 100 litrów. Jeżeli mamy zbiornik na 200 litrów, to wyjdą średnio 2 kWp. Dlatego temat doboru instalacji do powierzchni dachu jest niezmiernie istotny. Oczywiście zapas słońca ma tu również ogromne znaczenie. Ponieważ słońce nie świeci nam codziennie tak samo i każdej porze roku. Odpowiednie magazynowanie energii to też ważna kwestia.

Jak duży powinien być inwerter?

Inwerter nie powinien być mniejszy od samego generatora ze względu na żywotność modułów. Z każdym rokiem moduły fotowoltaiczne tracą około 0,3-0,5% tej wydajności, także po 25 latach mogą mieć ponad 80% swojej wydajności, dlatego falownik zazwyczaj na początku jest mniejszy o około 15-20 %

Konstrukcja paneli

Konstrukcja, to bardzo ważny element, bo to leży na naszym dachu i trzyma moduły żebym nam nie odleciały. Najważniejszym czynnikiem jest wyznacznik kto jest ich producentem, oraz to czy konstrukcja posiada odpowiednie certyfikaty i atesty. Ważne jest również to, czy jest odpowiednio udokumentowana i na jaki czas posiada gwarancję. Zakres gwarancji też jest tu bardzo istotny. Podeprzemy to poniższym przykładem. W przypadku gdyby coś się stało i pękł nam hak podtrzymujący moduł, to producent wymieni nam tylko hak i wszystko będzie znów działać prawidłowo. Tylko co w przypadku, gdy z powodu tego że pękł nam hak moduł spadł np. na samochód, który stał na dole? Jeśli mamy pełną gwarancję, czyli na całą konstrukcję to wtedy nie ma problemu, bo producent pokryje ze swojego OC również naprawę samochodu. Natomiast w przypadku, gdy mamy gwarancję tylko na hak, to może być problem z uzyskaniem kolejnych gwarancji, bo reklamacja obejmowała tak naprawdę tylko ten hak. A co z rdzewieniem konstrukcji? Każda konstrukcja powinna być wykonana z elementów nierdzewiejących w czasie. Jeśli zamontujemy to w zwykłym cynku, to wiadomo że po 10-11 latach pojawi się rdza. Natomiast jeśli wykonamy to z aluminium i materiałów ze stali nierdzewnej, to możemy być spokojni że ta konstrukcja wytrzyma 25 lat.

Okablowanie do konstrukcji

Większe instalacje powinny być już na większym przekroju poprzecznym kabla z tego względu, że zwiększają nam się metry i odległości, co powoduje że w pewnym momencie tego kabla brakuje. Zwłaszcza, że kabel “minusowy”, czyli ten dłuższy nam się wydłuża wraz z długością modułu. Instalacja powinna być tak zainstalowana tak, żeby nie tworzyła nam się pętla indukcyjna, czyli nie w taki sposób, że mamy plus i minus, i na skróty to sobie gdzieś tam połączymy. Zawsze kabel – powinien być poprowadzony wzdłuż modułu, tak żeby nie tworzyć pętli indukcyjnej. Oznacza to nic innego jak fakt, że kable powinny być poprowadzone koło siebie – wtedy nie mamy pętli indukcyjnej. Jeżeli kable nie są poprowadzone obok siebie i są w odległości 1 metra, to wtedy powstaje nam w środku pętla indukcyjna. Kable zatem powinny być poprowadzone obok siebie, ponieważ w przypadku wyładowania atmosferycznego, nawet nie bezpośredniego ale gdzieś dalej, wytworzy nam się tam napięcie, które może uszkodzić falownik, a w dalszej drodze również moduły.

Materiały zabezpieczające

Kable poprowadzone w instalacji nie powinny leżeć bezpośrednio na dachu. Powinny być zamontowane w taki sposób żeby woda mogła swobodnie pod nimi przepływać, a nie po nich. Prąd i woda to niezbyt dobre połączenie. Od tego są odpowiednie zabezpieczenia. Uziemienie chroni nas przed wszelkiego rodzaju przebiciami wyrównuje potencjał ziemi z potencjałem dachu. Mówiąc krótko uziemienie ma za zadanie sprowadzić do ziemi jakiekolwiek napięcie jakie pojawi się na dachu. Samo uziemienie wychodzi z inwertera. Od głównej szyny wyrównawczej w budynku. Jeśli tej szyny nie ma, to gdzieś należy ją stworzyć i zrobić uziemienie w gruncie oraz odpowiednią do tego studzienkę żeby można było wykonać pomiar raz na 5 lat. Uziemienie powinno mieć poniżej 10 Om
Uziemienie to jedna kwestia, drugą są przeliczniki przepięć. Czyli przepływ prądu stałego. W Polsce musimy stosować ograniczniki przepięć spełniające pewne określone wymagania
Wszystko zależy od poszycia dachu oraz czy mamy instalację odgromową na dachu czy nie mamy. Ogólnie do fotowoltaiki stosowane są zabezpieczenia klasy T2 lub T1 i T2. Różni się to tym, że jeśli mamy zachowaną bezpieczną odległość od instalacji odgromowej i dach jest nieprzewodzący, to możemy zainstalować ogranicznik przepięć typu T2. Natomiast jeżeli mamy instalację odgromową, a bezpieczna odległość nie została zachowana lub mamy dach pokryty blachą, to wtedy musimy już zainstalować T1 + T2.

Wykonawca montażu

Mamy: dobrany sprzęt, instalację i teraz powstaje kwestia montażu. Myślę że dla każdego jest to dosyć naturalne żeby przed montażem sprawdzić ekipę zajmująca się montażem. Należy zatem sprawdzić referencje, doświadczenie ekipy montującej i zakres jej działania. Firma montująca powinna posiadać ubezpieczenie OC. Takie ubezpieczenie OC chroni właściciela domu na którym jest wykonywany montaż i firmę wykonawczą. W przypadku, gdy dojdzie do jakiejś szkody.

Montaż paneli

Najczęstszym błędem pojawiającym jest przewiercanie dachówek, co jest nieporozumieniem. Dachówka nie nadaje się do przewiercania i do pracy na stałe przez wiele lat, bo to jest ceramika, która cały czas pracuje i jest wystawiona na działanie wiatru – porusza się i występują drgania. Taka dachówka prędzej czy później zwyczajnie pęknie. Należy zatem odpowiednio zaplanować montaż. W przypadku firm trzeba się bardzo dobrze zastanowić jeśli mamy dachy membranowe, a występują one dość często, ponieważ są one lekkie i tanie i od razu mają wszelkie zabezpieczenia termoizolacyjne i takich dachów nie powinno się kręcić. Powinno się instalować konstrukcje balastowe.
Jak już mówimy o dachach płaskich, to takim błędem jest dach z płyty warstwowej – popularna płyta obornicka i niewłaściwy dobór konstrukcji. Niestety często można spotkać się z faktem niewłaściwego systemu montażowego – tylko i wyłącznie do blachy trapezowej. Często montaż jest stosowany do wierzchniej warstwy płyty obornickiej, a powinien sięgać do ostatniej.

Uszczelnienie dachu

Na dachu skośnym często spotyka się że dachówka jest przeszlifowana, gdzieś pękła i instalator mówi “może klient nie zauważy”. Tak niestety nie może być i instalator powinien jak najszybciej tę dachówkę wymienić. Nawet jeśli klient jej nie ma, to niestety ale nie można zalać komuś mieszkania. Zostaje nam kwestia uszczelnienia w przypadku dachów płaskich. Kotwimy i są do tego specjalne chemie, które spowodują, że nie będzie nam przeciekał dach. Zostaje również odsunięecie się od krawędzi końcowych dachu. Średnio jest to pół metra od krawędzi dachu. Dlaczego? Ponieważ, kiedy wieje wiatr, zakręca, wiruje, dochodzi do podwiewania modułów fotowoltaicznych i niekorzystnych sił ssących. Dlatego taka odległość jest niezmiernie istotna.

To najczęstsze błędy popełniane przy montażu paneli fotowoltaicznych. Aby ich uniknąć wystarczy trochę poczytać i zaufać odpowiedniej firmie zajmującej się fotowoltaiką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *