Zmiana przepisów w prawie budowlanym WT2021, co to oznacza?

Zmiana w przepisach prawa budowlanego wprowadzana jest co około 5 lat. Ostatnia została wprowadzona w 2017r., mają one na celu zmniejszenie współczynnika przenikania ciepła- U (W/m2K) oraz określenie minimum zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną Ep (kWh/m2).

Współczynnik przenikania ciepła określa ilość ciepła, która ucieka na zewnątrz, im niższa wartość tym mniejsze straty. Charakteryzuje on wartości izolacji cieplnej ścian, drzwi, okien oraz stropów. W 2017r. współczynnik dla ścian zewnętrznych wynosił 0,23 W/m2K, dla okien i drzwi balkonowych 1,1 W/m2K, a dla okien połaciowych 1,3W/m2K.

WT2021 wprowadza nowe wartości, będą to współczynniki :

  • dla ścian zewnętrznych 0,2W/m2K
  • dla okien i drzwi balkonowych 0,9W/m2K
  • dla okien połaciowych 1,1W/m2K

Zapotrzebowanie na energię pierwotną to wskaźnik rocznego zużycia energii potrzebnej do ogrzania budynku i wody, ale także do wszelkich sprzętów domowego użytku oraz oświetlenia. Obecnie wynosił on 95kWh/m2 rok, od 1 stycznia 2021 wartość współczynnika Ep spadnie do 70kWh/m2 rok.

Jak osiągnąć standard WT2021?

Aby obniżyć wartość Ep dla naszego domu warto zwiększyć udział energii odnawialnej może być to na przykład fotowoltaika, która świetnie sprawdza się przy pompie ciepła lub przy elektrycznym ogrzewaniu. Dzięki takiemu połączeniu otrzymujemy bezobsługowe grzanie, prawie zerowe koszty za prąd oraz ogrzewanie. Budynki z takim rozwiązaniem stają stają się niemal niezależne energetycznie. Warto zauważyć, że nowego standardu nie będą w stanie spełnić piece na węgiel, a trudno będzie je osiągnąć przy ogrzewaniu na olej lub gaz. Nowe wymagania spełni za to kocioł na pellet, wykonanie instalacji grzewczej tym paliwem jest tańsze niż pompy ciepła, lecz nie jest to rozwiązanie bezobsługowe. Nowy standard będą charakteryzowały budynki o zwartej, prostej bryle, dzięki której unikniemy mostków cieplnych.Kto będzie musiał zastosować się do nowych norm?

  • wszyscy którzy otrzymają pozwolenie na budowę w 2021
  • każdy niezrealizowany projekt (niedokończenie formalności)
  • budynki rozbudowywane oraz modernizowane

Warto zastanowić się nad rozwiązaniami, które przyczynią się do osiągnięcia wymagań postawionych przez WT2021, zapewnią wygodę użytkowania oraz obniżą nasze rachunki.

Zadzwoń do Nas i zapytaj o rozwiązania dopasowane do Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *