Dotacje to dodatkowe wsparcie finansowe dla osób, które chcą skorzystać z odnawialnych Źródeł Energi i mieć realny wpływ na naszą planetę.
Oferujemy pomoc dla osób indywidualnych, przedsiębiorców i rolników w uzyskaniu dodatkowych środków na zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznych pomp ciepła czy pieców indukcyjnych.. Osoby, które chcą zostać beneficjentami, mogą skorzystać z trzech programów, które szczegółowo zostały opisane poniżej.
Przeprowadzimy Cię przez wszystkie etapy ubiegania się o dedykowane finasowanie lub załatwimy za Ciebie wszystkie formalności.
W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami pod numerem 44 741 10 30, którzy rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości i udzielą wyczerpujących odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Program „Czyste Powietrze” wystartował we wrześniu 2018 roku i planowo na zakończyć się w 2029 roku. Jest skierowany do osób fizycznych i jego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych związków do środowiska, które są efektem korzystania ze starych kotłów i palenia niskiej jakości produktami. Emitowane w ten sposób zanieczyszczenia i spaliny po zmieszaniu z powietrzem doprowadzają do powstania smogu oraz negatywnie wpływają na zdrowie człowieka, zwierzęta i rośliny.
Program opiera się na przekazywaniu wnioskodawcom dofinansowania na wymianę starego źródła ciepła na paliwo stałe, termomodernizacje budynków jednorodzinnych oraz instalacje odnawialnych źródeł energii. Wnioski można składać do 30 czerwca 2027 roku. Warto również dodać, że w ramach programu „Czyste Powietrze” beneficjent może otrzymać dofinansowanie do 37 tysięcy złotych.
Beneficjentów programu podzielono na dwie grupy:
Jakie zmiany czekają nas od stycznia 203 roku?
– wyższe progi dochodowe
– niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie
– urealnienie kosztów jednostkowych
Zmiany mają zachęcić Polaków do głębokiej termomodernizacji wraz z wymianą źródła ciepła. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska wprowadza zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Beneficjenci programu nie tylko uzyskają bezpieczeństwo cieplne dla swoich domowników, ale docelowo będą płacić mniej za ciepło.
Nabór wniosków ruszy od 3 stycznia 2023 roku.
W związku z wysoką inflacją i kryzysem energetycznym w Europie, zostanie zwiększone dofinansowanie w ramach Programu Mój Prąd 4.0. Jak poinformował NFOŚiGW na stronie programu, w trwającym naborze Mój Prąd 4.0 przewidziano znaczące podwyżki dotacji na fotowoltaikę oraz magazyny energii. Zmiany zaczną obowiązywać już od 15.12.2022 roku i obejmą nowych klientów oraz tych beneficjentów, którzy otrzymali już dotację.
Kwota dofinansowania to aż 6.000 zł, a wnioski można składać do 31.03.2023 roku.
Jeżeli prowadzisz gospodarstwo rolne o wielkości od 1 do 300 ha i chcesz zainwestować w fotowoltaikę to możesz skorzystać z programu „Agroenergia”. Nabór wniosków rozpoczął się z czerwcu 2021 roku i potrwa do 2025 roku. Jego głównym celem jest zwiększenie produkcji elektrycznej. Dotację można otrzymać na montaż:
W ramach programu „Agroenergia” można otrzymać dofinansowanie do 20% kosztów kwalifikowanych w przypadku instalacji fotowoltaicznej. Natomiast decydując się na instalację hybrydową masz szansę uzyskać dodatek w wysokości 10 tysięcy złotych.
Warto dodać, że rolnik lub hodowca może odliczyć 25% wartości inwestycji w panele fotowoltaiczne od podatku rolnego. Ulga ta może zostać rozliczona w ciągu 15 lat od zakończenia inwestycji.
W ramach zmian w PROW 2014–2020, które Komisja Europejska zatwierdziła 3 października 2022 r., będzie m.in. realizowany nowy obszar F „Zielona energia w gospodarstwie rolnym” w ramach operacji „Modernizacja Gospodarstw Rolnych”. Oznacza to, że będzie można uzyskać wsparcie na inwestycje w instalacje fotowoltaiczne w gospodarstwie rolnym.
Nabór wniosków ma ruszyć w styczniu 2023 roku.
Wspierane będą inwestycje zakładające produkcję energii z mikroinstalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy do 50 kW i gromadzenie jej w magazynach energii.
Energia wyprodukowana z fotowoltaiki powinna być zużywana do obsługi urządzeń w gospodarstwie rolnym.
Dofinansowanie będzie można przeznaczyć także na montaż inteligentnych systemów zarządzania energią z możliwością zainstalowania pomp ciepła.
We wniosku o dofinansowanie będzie można uwzględnić pompę ciepła, jeśli będzie ona stanowić integralną część instalacji produkującej energię z promieniowania słonecznego.
Polacy coraz chętniej dbają o środowisko i chcą uniezależnić się od rosnących cen energii elektrycznej. Dlatego nie zwlekaj i dołącz do grona szczęśliwych posiadaczy pomp ciepła lub instalacji fotowoltaicznych już teraz!
Przeprowadzimy Cię przez proces pozyskiwania dofinansowania bez względu na to, z którego programu zdecydujesz się skorzystać.